Budowa placu zabaw to przedsięwzięcie, na które składa się wiele etapów. Z tego powodu niezwykle ważne jest, by przemyśleć każdy szczegół i dokładnie zaplanować nawet najdrobniejszy detal. Jakie cechy powinien mieć dobry wykonawca placu zabaw? Na co zwrócić uwagę przy nawiązywaniu współpracy? Czym charakteryzują się innowacyjne obiekty rekreacyjne dla dzieci? Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśni wszystkie najważniejsze kwestie.
Kto buduje place zabaw?
Nawet najlepsze wyposażenie placów zabaw nie będzie wystarczające, jeśli wybierzemy kiepskiego wykonawcę. Nieprawidłowo zamontowane urządzenia mogą nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci. Nic nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej ekipy montażowej, dzięki której będziemy mieć pewność, że każdy, nawet najdrobniejszy element znalazł się na swoim miejscu i działa prawidłowo.
Często ta sama firma zajmuje się produkcją wyposażenia na plac zabaw, projektowaniem obiektu oraz jego wykonaniem. Można też zlecić poszczególne etapy realizacji inwestycji oddzielnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Najważniejsze, by budowa placu zabaw została powierzona doświadczonym ekspertom.
Na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę placu zabaw?
Budowa placu zabaw jest bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. W końcu jest to obiekt, z którego będą korzystały dzieci, a błędy popełnione przez montażystów mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo. Cena nie jest aspektem, który powinien odgrywać kluczową rolę przy wyborze firmy montażowej. Próbując za wszelką cenę zaoszczędzić, tak naprawdę w dłuższej perspektywie możemy stracić. Poniżej wymieniamy kluczowe cechy, jakimi powinien charakteryzować się wykonawca placu zabaw.
Doświadczenie i reputacja
Do budowy własnego domu raczej nikt nie wybierze wykonawców bez doświadczenia lub mających niepochlebne opinie. Tak samo powinno być, gdy budujemy plac zabaw. Warunki techniczne, jakie muszą spełniać tego typu obiekty, zostały sprecyzowane w różnych aktach prawnych. Jeśli dany podmiot nie ma kompleksowej wiedzy na ten temat, trudno oczekiwać od niego profesjonalnej realizacji projektu.
Wiedza teoretyczna to oczywiście nie wszystko. Znajomość sztuki budowlanej można zweryfikować tylko w praktyce. Z tego powodu warto zasięgnąć opinii – w miarę możliwości bezpośrednio od innych klientów i od użytkowników wybudowanych przez daną firmę obiektów. Równie cenne mogą być informacje znalezione w Internecie. Należy tu jednak zachować ostrożność. Nieuczciwe firmy konkurencyjne mogą celowo zamieszczać fałszywe, negatywne opinie, aby dany wykonawca placu zabaw stracił potencjalnych klientów.
Jakość oferowanych placów zabaw
Jeżeli wykonawca placu zabaw oferuje kompleksową realizację inwestycji, warto zwrócić uwagę także na jakość samego wyposażenia, które ma zostać zamontowane na obiekcie. Nie warto na tym oszczędzać, bo jeśli urządzenia zabawowe lub nawierzchnia szybko ulegną zniszczeniu, to tylko na tym stracimy.
Konieczność naprawy bądź wymiany poszczególnych elementów wyposażenia pociąga za sobą kolejne wydatki, czasami dość znaczne. Zwróćmy szczególną uwagę na tworzywa, z jakich wykonano urządzenia zabawowe oraz na sposób zabezpieczenia metalowych elementów przed korozją. To właśnie te aspekty często stanowią słabe punkty placów zabaw.
Atesty i certyfikaty – bo bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!
W miejscach publicznych obowiązkowo trzeba montować urządzenia zabawowe z certyfikatem bezpieczeństwa. Producenci często reklamują oferowane przez siebie wyposażenie jako place zabaw z atestem. Koniecznie trzeba się dowiedzieć, co dany producent rozumie pod tym pojęciem.
Istnieje prawny wymóg, by ogólnodostępne urządzenia zabawowe znajdujące się w przestrzeni publicznej były zgodne z normą PN-EN 1176 (a nawierzchnia placów zabaw z normą PN-EN 1177). Potwierdzenie tego stanowi odpowiedni dokument – certyfikat lub deklaracja zgodności z daną normą.
Atest, ściśle rzecz biorąc, jest czymś nieco innym – potwierdzeniem bezpieczeństwa danego tworzywa, stanowiącego część urządzenia zabawowego. Atestowany może być np. piasek do piaskownicy lub tworzywo sztuczne wykorzystane do budowy jakiejś konstrukcji. Certyfikowane jest całe urządzenie.
Tymczasem w języku potocznym certyfikat jest tożsamy z atestem. Wykonawca placu zabaw może używać tych pojęć zamiennie. Z tego powodu warto upewnić się, że chodzi dokładnie o dokument stwierdzający zgodność wyposażenia z normą PN-EN 1176 lub PN-EN 1177.
Kompleksowość usług i innowacyjność
W wielu przypadkach budowa placów zabaw nie jest jedyną usługą, jaką oferuje przedsiębiorca. Optymalnie będzie wybrać szeroki pakiet usług, a więc realizację inwestycji od A do Z i późniejsze przeglądy techniczne, prace konserwacyjne oraz naprawy. Jeśli firma posiada własne biuro projektowe i można zakupić projekt wraz z jego realizacją, jest to bardzo komfortowa sytuacja. Wiadomo, że jeden podmiot będzie odpowiadał za całość inwestycji i unikniemy ewentualnych sporów o to, czy jakiś błąd leży po stronie projektanta czy wykonawcy.
Na dość specyficznym obiekcie, jakim jest plac zabaw, warunki techniczne często pozwalają na stosunkowo dużą innowacyjność. Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań w aranżowaniu przestrzeni, aby nadążać za aktualnymi trendami. To szczególnie ważne, gdy w grę wchodzi budowa placu zabaw mającego być wizytówką okolicy.
W miarę możliwości starajmy się tworzyć przestrzenie przyjazne dla wszystkich grup społecznych (w tym dla osób niepełnosprawnych) i realizujące założenia koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wyposażenie rekreacyjne powinno odpowiadać potrzebom współczesnych dzieci. Angażujące będą dla nich np. zaawansowane zestawy zabawowe pozwalające na kształtowanie różnych sprawności i zdolności. Beztroską zabawę zapewnią zjazdy tyrolskie, parki linowe czy nadmuchiwane poduszki do skakania.
Zrównoważony rozwój przy produkcji placów zabaw
Obecnie niezwykle ważną kwestią jest zrównoważony rozwój w projektowaniu przestrzeni publicznej. W jaki sposób budowa placu zabaw może realizować założenia tej koncepcji? Istotny jest przede wszystkim dobór materiałów. Elementy drewniane powinny być wykonane z drewna pochodzącego z odpowiedzialnie pozyskiwanych zasobów. Najbardziej wiarygodnym oznaczeniem w tym zakresie jest certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).
Drewno nie jest jedynym ekologicznym materiałem, z jakiego może powstać plac zabaw. Warunki techniczne często pozwalają na wykorzystanie do budowy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Doskonałym przykładem będą tutaj różnego rodzaju nawierzchnie bezpieczne wyprodukowane na bazie gumy pozyskanej m.in. ze starych opon samochodowych (np. podłoża wylewane z granulatu gumowego, maty przerostowe czy gumowe wióry Rubber Mulch).
Budowa placu zabaw w otoczeniu zieleni to kolejny przykład tego, jak być eko, a zarazem tworzyć miejsca przyjazne dla użytkowników. Zieleń stanowi dodatkową ozdobę obiektu, zapewnia cień bawiącym się dzieciom, a czasami staje się domem dla zwierząt, których obserwowanie będzie dla maluchów dodatkową atrakcją. Wykonawca placu zabaw powinien więc zadbać o nasadzenia, rozplanowując przestrzeń tak, by uwzględniała miejsce na rabaty kwiatowe czy szpalery drzewek. Ciekawym pomysłem są także ogródki warzywne, dzięki którym dzieci mogą uczyć się dbania o różne rodzaje roślin.
Jasne i przejrzyste zasady współpracy – takie powinny być!
Budowa placu zabaw jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Nie zawsze wszystko układa się tak, jak życzyłby sobie inwestor. Aby uniknąć sporów i innych nieprzyjemnych sytuacji, warto już na początku ustalić przejrzyste zasady współpracy. Zapisy zawartej umowy nie powinny budzić żadnych wątpliwości ani pozostawiać zbyt dużej swobody interpretacji. Wykonawca placu zabaw musi dokładnie wiedzieć, czego się od niego oczekuje, a odpowiedzialność za popełnione błędy powinna być jasno określona.
Jeśli już na etapie nawiązywania współpracy występują duże trudności w komunikacji z wykonawcą, nie rokuje to dobrze na przyszłość. W takim przypadku warto jeszcze raz przemyśleć swój wybór podmiotu odpowiedzialnego za realizację inwestycji. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż budowa placu zabaw przebiegająca zgodnie z planem i bez komplikacji.
Nawiąż współpracę z Activeline
Activeline to firma z dużym doświadczeniem i profesjonalnym zespołem pracowników. Wielokrotnie mieliśmy okazję sprawdzić nasze kompetencje jako producent oraz wykonawca placu zabaw. Liczne opinie zadowolonych klientów potwierdzają, że nasza wiedza i zaangażowanie przynoszą znakomite rezultaty.
Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie, starając się jak najlepiej sprostać oczekiwaniom inwestora. Budowa placu zabaw z Activeline może być kompleksowa lub można nam zlecić tylko pewien zakres prac. Oferujemy szeroki zakres usług, począwszy od zaprojektowania całego obiektu, a skończywszy na okresowych przeglądach technicznych, konserwacji i naprawach zamontowanego wyposażenia.
Jako producent urządzeń zabawowych staramy się zapewnić jak najbardziej zróżnicowaną i innowacyjną ofertę. Jako wykonawca dbamy o każdy detal, aby wybudowane przez nas obiekty dawały dzieciom jak najwięcej radości, a jednocześnie pozwalały na zabawę w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Zapraszamy do nawiązania współpracy.