Istnieją z pozoru proste rzeczy, które – użyte w kreatywny sposób – są w stanie zapewnić rozrywkę na długie godziny. Doskonałym przykładem jest lina do wspinaczki. Plac zabaw może dzięki niej nabrać zupełnie nowego charakteru. Z tego artykułu dowiesz się, jaką rolę dla zdrowego rozwoju dzieci może odegrać wyposażony w liny plac zabaw, jakie są rodzaje konstrukcji linowych i czym się one charakteryzują. Wyjaśnimy też, na czym polega projektowanie tego typu obiektów w sposób funkcjonalny i bezpieczny dla użytkowników oraz podpowiemy, na co powinni zwrócić uwagę rodzice, zabierając dziecko na plac zabaw z linami.
Liny wspinaczkowe – świetna zabawa dla młodszych i starszych dzieci
Lina na plac zabaw to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia, który – odpowiednio zastosowany – może dać dzieciom naprawdę mnóstwo frajdy. Z lin do wspinaczki tworzone są dwa podstawowe typy konstrukcji zabawowych – linaria oraz całe parki linowe. Lina na plac zabaw może też pojawić się jako pojedynczy element do wspinania się w górę oraz huśtania się.
Korzystać z nich mogą młodsze oraz starsze dzieci, zależy to tak naprawdę od specyfiki danego zestawu. Wiadomo, że te przeznaczone dla nastolatków będą co do zasady wyższe i będą miały inaczej rozstawione niektóre elementy, np. punkty podparcia rąk czy stóp, niż te dedykowane przedszkolakom. Zawsze należy przestrzegać ograniczeń wiekowych wskazanych przez producenta urządzenia zabawowego. Czasami, idąc na wyposażony w liny plac zabaw dziecko będzie musiało założyć kask lub zastosować dodatkową asekurację.
Plac zabaw z linami – świetne uzupełnienie klasycznego placu
Nawet jeśli pojawi się tylko jedna lina do wspinaczki, plac zabaw wiele zyskuje. Wspinaczka wywiera bardzo pozytywny wpływ na zdrowie dzieci, zwiększając ich siłę mięśniową (zwłaszcza mięśni ramion), poprawiając ich koordynację ruchową oraz oswajając je z wysokością.
Producenci urządzeń zabawowych wykorzystują liny wspinaczkowe na plac zabaw na wiele różnych sposobów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach linaria, czyli konstrukcje o różnych kształtach i zróżnicowanej wysokości, pokryte siatką wykonaną z wytrzymałych lin. Często mają postać tzw. piramidy linowej, ale mogą też być w formie sześcianu, diamentu, walca czy innych mniej standardowych figur geometrycznych.
Plac zabaw z linami bywa wyposażony w ściankę wspinaczkową wykonaną z lin w postaci siatki. Czasami są to po prostu przecinające się liny poziome i pionowe, które tworzą kwadratowe lub prostokątne ,,oczka”, ale nie brakuje też bardziej kreatywnych form. Istnieją np. siatki o strukturze plastra miodu albo przywodzące na myśl rozciągniętą pajęczynę.
Wyposażony w liny plac zabaw to również linowe mostki, drabinki, tunele, zawieszone stopnie i inne rodzaje przejść wymagające od dziecka zręczności, a czasem także sporej odwagi (niektóre konstrukcje bywają dość wysoko zawieszone i ruszają się w czasie przechodzenia po nich).
Czym charakteryzują się dobrze wykonane place linowe?
Niezależnie, czy są to tylko pojedyncze liny wspinaczkowe na plac zabaw, wolnostojące linaria czy też całe rozbudowane parki linowe, każdy taki element musi być bezpieczny dla małych użytkowników. Inwestor powinien zadbać o odpowiedni dobór wykonawcy (warto stawiać na firmy, które dłużej działają na rynku, bo mają one duże doświadczenie w projektowaniu i budowaniu tego typu obiektów), a administrator troszczyć się o okresowe przeglądy stanu technicznego urządzeń oraz (w razie konieczności) wykonywać naprawy.
Konstrukcje zawierające liny wspinaczkowe na plac zabaw muszą być przede wszystkim wytrzymałe. Dobre zaprojektowanie obiektu sprowadza się poza tym do zaaranżowania przestrzeni z zachowaniem wymaganych odstępów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, aby zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza zderzeń. Poza tym należy zadbać o odpowiednią nawierzchnię – w zależności od wysokości danych elementów dobierany jest taki typ podłoża, który pozwala na amortyzację ewentualnych upadków dzieci.
Zwykła lina na plac zabaw czy zaawansowane konstrukcje linowe – kiedy wybrać dane rozwiązanie?
Jakie zalety ma pojedyncza lina do wspinaczki? Wyposażenie placu zabaw zyskuje dzięki niej dodatkową atrakcję, która zajmuje naprawdę mało miejsca. Czasami można spotkać zestawy, w których skład, oprócz np. zjeżdżalni, wieżyczek, mostków i drabinek, wchodzi zawieszona pionowo lina lub kilka lin (przeważnie są one wyposażone w specjalne punkty podparcia rąk i stóp). To świetny sposób na zapewnienie dzieciom różnorodnej zabawy przy dobrym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.
Pewną wadę może stanowić fakt, że jedna lina na plac zabaw najczęściej pozwala na zabawę tylko jednemu dziecku naraz. Bardziej zaawansowane konstrukcje linowe sprzyjają natomiast zabawie grupowej. Z linarium może korzystać większa liczba użytkowników równocześnie, wspinając się po różnych jego stronach. Sprzyja to kształtowaniu postawy współzawodnictwa, bo dzieciaki lubią rywalizować o to, kto będzie pierwszy na górze.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku parków linowych. Maluchy z chęcią szaleją na ruchomych mostkach linowych, drabinkach, pokonują skomplikowane przejścia linowe czy wspinają się po zrobionych z lin siatkach. Można pokonywać różne trasy na czas, a jeśli maluch cierpi na lęk wysokości, wspinaczka w tak ciekawej formie może pomóc mu się przełamać.
W niektórych zestawach na plac zabaw z linami przeszkody zostały tak zaprojektowane, aby ich pokonanie wymagało od dzieci pomysłowości i nieszablonowego myślenia. To doskonały sposób na rozwinięcie kreatywności oraz na naukę radzenia sobie z problemami. Oczywiście, rozbudowane konstrukcje wymagają większej przestrzeni, ale jeśli miejsca jest wystarczająco, to naprawdę warto w nie zainwestować, bo dzieci je po prostu kochają!
Atestowane place linowe – sprawdź co musisz o nich wiedzieć!
Wyposażony w liny plac zabaw budzi obawy wielu rodziców. Czy słusznie? Jeśli został prawidłowo wykonany i jest dobrze utrzymany, to ryzyko związane z zabawą, nawet na dużej wysokości, jest naprawdę minimalne. Pamiętajmy, że na ogólnodostępnych placach zabaw, jakie spotykamy w miejscach publicznych, istnieje obowiązek montowania wyłącznie certyfikowanego wyposażenia,. Oznacza to, że sprzęt, na którym bawią się dzieci, został wcześniej profesjonalnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa przez niezależną jednostkę certyfikującą. Co ważne, atestowane place zabaw wykonane są także z należytą dbałością o każdy element, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo dzieci.
Czasami można spotkać się z pojęciem ,,atestowany plac zabaw z linami”. Używając go, producenci często mają na myśli urządzenia linowe posiadające certyfikaty zgodności z normą PN-EN 1176 dotyczącą wyposażenia na place zabaw. Precyzyjnie rzecz ujmując, atest jest jednak czymś nieco innym niż taki certyfikat. To dokument wystawiany na dane tworzywo wykorzystane w procesie produkcji, a nie na całe urządzenie. Atestowany może być np. piasek do piaskownicy, a sama piaskownica – certyfikowana.
Oczywiście, nawet najlepsze konstrukcje z certyfikatami nie zapewnią dzieciom bezpieczeństwa, jeśli one same nie będą przestrzegać reguł dotyczących zachowania podczas zabawy. Duża jest w tym rola rodziców, którzy, zabierając malucha na plac zabaw z linami, powinni uświadomić go na temat zagrożeń i zapoznać z zasadami korzystania z poszczególnych urządzeń zabawowych.
Zawsze należy przestrzegać wyszczególnionych dla danej konstrukcji ograniczeń dotyczących np. wieku, wagi czy wzrostu użytkowników. Nie wahajmy się upominać nawet cudzych dzieci za niewłaściwe postępowanie, bo w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo wszystkich bawiących się.