Kto odpowiada za stan takiego obiektu? Jak często wykonywać okresowe przeglądy? Kiedy potrzebna jest naprawa, wymiana, a kiedy renowacja? Plac zabaw i jego utrzymanie nie powinny mieć przed Tobą tajemnic po lekturze naszego artykułu.
Kiedy warto przeprowadzić prace na placu zabaw?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: zawsze, kiedy zachodzi taka potrzeba. Zacznijmy od tego, że o obowiązkiem administratora jest okresowa kontrola i – jeśli to konieczne – naprawa placu zabaw.
W normie PN-EN 1176-1 i 7 wymienione są 3 rodzaje przeglądów, którym musi być poddawany każdy publiczny plac zabaw:
• kontrola wzrokowa rutynowa (co 1–7 dni);
• funkcjonalna kontrola (co 1–3 miesiące);
• kontrola główna (co rok).
Dodatkowo place zabaw podlegają obowiązkowym przeglądom pięcioletnim, o których mowa w art. 62.1 ust. 2 prawa budowlanego. Muszą one być wykonywane przez osobę mającą uprawnienia budowlane. Natomiast odbywająca się co roku kontrola główna albo kontrola pomontażowa ma być przeprowadzana po prostu przez osobę niezależną. Powinien to być ktoś kompetentny, jednak niezaangażowany bezpośrednio w montaż urządzeń, kogo nie będą obciążać ewentualne wydatki, z jakimi związana będzie naprawa placu zabaw.
Nie zapominajmy też, że zarządca obiektu ma obowiązek reagować na sygnały pochodzące od użytkowników obiektu. Rodzic lub opiekun dziecka, które przyszło bawić się na placu zabaw, powinien zgłosić administratorowi dostrzeżone usterki (numer telefonu do kontaktu na ogół umieszcza się na tablicy regulaminowej).
Sygnały wskazujące na konieczność aktualizacji wyposażenia placu zabaw
Oczywiście, okresowe kontrole stanu technicznego urządzeń zabawowych to nie wszystko. Znacznie szerszym pojęciem jest renowacja. Plac zabaw musi być nie tylko w pełni funkcjonalny, ale też dobrze się prezentować wizualnie.
Jeśli akcesoria na plac zabaw mają wyblakłe kolory, złuszcza się z nich farba, zostały pomazane graffiti czy widać na ich powierzchni plamki rdzy, to wygląda to bardzo nieestetycznie. Taki obiekt po prostu odstrasza zamiast zachęcać do korzystania z niego, nie wspominając już o tym, że przerdzewiałe części sprzętów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.
Podmiot zarządzający obiektem musi reagować na wszystkie tego typu sygnały. Proces zużywania się urządzeń zabawowych w miarę upływu czasu jest sprawą zupełnie normalną i nie da się tego całkowicie uniknąć. Można jedynie opóźnić pogarszanie się stanu wyposażenia, kupując wyłącznie akcesoria na plac zabaw wyprodukowane z dobrej jakości surowców i profesjonalnie zabezpieczone przed różnymi niszczycielskimi czynnikami.
Czasami konieczna jest jakaś drobna naprawa placu zabaw, odmalowanie konstrukcji czy wymiana nawierzchni, a czasem trzeba zakupić całkiem nowe akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu (bo np. nie da się ich ,,uratować” lub kupno nowych będzie tańsze od renowacji starych).
Proces odświeżania placu zabaw
Jak wygląda renowacja? Plac zabaw drewniany ma inne uwarunkowania i z reguły dotykają go nieco inne problemy niż obiekt wykonany z metalu. Drewno może wymagać przeszlifowania i powinno być systematycznie impregnowane specjalistycznymi preparatami, aby nie zniszczyło się pod wpływem warunków panujących na otwartym powietrzu.
Metalowe akcesoria na plac zabaw często rdzewieją. Jeśli to możliwe, wymienia się wówczas daną część, np. łańcuch od huśtawki, ruchome łożysko. Drobne plamki rdzy usuwa się mechanicznie (ścierając) albo chemicznie (specjalnymi preparatami na bazie kwasów). Następnie maluje się to miejsce farbą ochronną, w przeciwnym razie konstrukcja ponownie zacznie korodować.
Ważne, by już na etapie produkcji metalowe akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu zostały pokryte specjalistycznymi powłokami ochronnymi. Najczęściej stosowaną metodą zabezpieczania urządzeń przed korozją jest cynkowanie, nieco rzadziej wykorzystuje się chromowanie. Bardzo skuteczne są również różnego rodzaju farby i lakiery ochronne, a ich dodatkowym walorem jest nadawanie większej estetyki metalowym częściom.
Na czym jeszcze może polegać renowacja? Plac zabaw to nie tylko akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu, ale też wykonana pod nimi nawierzchnia bezpieczna. Ona również czasem wymaga naprawy lub wymiany. W przypadku podłoży sypkich, takich jak piasek, kora czy wióry, konieczne jest systematyczne uzupełnianie ich poziomu, aby zachować odpowiednie parametry amortyzacji upadków. Jeśli uszkodzeniu ulegną popularne nawierzchnie z gumy, to ubytek wypełnia się tworzywem (podłoża wylewane z granulatu gumowego) lub wymienia zniszczone fragmenty, a nawet całość (płytki gumowe).
Stan akcesoriów do zabawy na świeżym powietrzu
Akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu niszczeją głównie pod wpływem oddziaływania trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, śnieg lub silne nasłonecznienie. Ulegają ponadto naturalnemu zużyciu, gdy przez wiele lat bawią się na nich setki czy nawet tysiące dzieci. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że akcesoria na plac zabaw bywają użytkowane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, a nawet bywają celowo niszczone przez wandali.
W przypadku elementów metalowych największym zagrożeniem jest korozja. Sprzyja jej wilgoć oraz niedokładne lub nieodpowiednie zabezpieczenie konstrukcji. Elementy gumowe i plastikowe mogą się odbarwiać lub kruszyć. Aby akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu były w pełni bezpieczne i świetnie się prezentowały, zaleca się ich renowację co kilka sezonów. Konieczne jest również systematyczne czyszczenie urządzeń zabawowych oraz niektórych nawierzchni bezpiecznych.
Naprawa placu zabaw: bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Naprawa placu zabaw czasami polega na tym, że jakiś element konstrukcji trzeba naoliwić, odmalować bądź dokręcić jakąś śrubę, ale niejednokrotnie usterki są bardzo poważne. Bezpośrednie zagrożenie dla bawiących się dzieci stanowią ostre krawędzie czy wystające gwoździe. Popsute akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu niekiedy mogą nawet stwarzać ryzyko zakleszczenia się dziecka w elementach konstrukcji lub upadku z dużej wysokości.
Dlatego jeśli w czasie kontroli zostanie zauważona jakaś nieprawidłowość lub zaniepokojony rodzic zgłosi administratorowi problem, to powinien on zareagować natychmiast. Uszkodzone akcesoria na plac zabaw, które zagrażają bezpieczeństwu, należy wyłączyć z użytkowania, zabezpieczyć przed dostępem dzieci, a następnie podjąć decyzję o naprawie lub wymianie sprzętu na nowy.
Konsultacje się z ekspertami
Jeśli naprawa placu zabaw jest skomplikowana, należy się dobrze zastanowić, czy będzie to opłacalne. Na ogół renowacja kilku części wychodzi zdecydowanie taniej niż zakup nowego urządzenia, ale sytuacje są różne. Zdarza się tak, że aby doprowadzić akcesoria na plac zabaw do odpowiedniego stanu, należy je najpierw zdemontować.
To z kolei może się wiązać z ryzykiem uszkodzenia nawierzchni. W zależności od rodzaju podłoża, koszty jego naprawy lub wykonania nowego mogą być mocno zróżnicowane. Z tego powodu renowacja i naprawa placu zabaw powinna być powierzana wyłącznie ekspertom. Profesjonaliści doradzą najlepsze rozwiązanie i dokonają gruntownej wyceny.
Podejmowanie świadomych decyzji
W tym wszystkim najważniejsze jest, aby decyzja o renowacji urządzeń lub ich wymianie na nowe została podjęta świadomie. Pamiętajmy, że czasami demontaż całego wyposażenia wraz z nawierzchnią może być dobrym powodem do wprowadzenia planowanych już wcześniej zmian, np. rozbudowy placu zabaw, zakupu sprzętów lepszej jakości lub postawienia na zupełnie inny rodzaj podłoża. Zawsze należy przeprowadzić rachunek zysków i strat, tym bardziej że akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu od renomowanego producenta to spory wydatek.
Utrzymanie i modernizacja placu zabaw
Chyba nikt nie ma już wątpliwości, jak istotna jest renowacja. Plac zabaw może być jednak odświeżony nie tylko pod kątem estetycznym, ale i zmodernizowany. Co to znaczy? Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, obiekt można rozbudować, wyposażyć w lepsze urządzenia czy zmienić nawierzchnię na bardziej funkcjonalną.
Czasami akcesoria na plac zabaw utrzymane są w naprawdę dobrym stanie technicznym i nie odstraszają wyglądem, a mimo to dzieci nie bardzo chcą z nich korzystać. Powodem może być po prostu przestarzałość niektórych urządzeń. Jeśli gdzieś w pobliżu jest plac zabaw z kapitalnymi huśtawkami bocianie gniazdo, to najzwyklejsze konstrukcje z płaskim siedziskiem nie będą już dla dzieciaków tak bardzo atrakcyjne, prawda?
Nowe wyposażenie na plac zabaw
Czasami akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu są w tak opłakanym stanie, że ich renowacja nie miałaby sensu i lepiej jest po prostu zakupić nowe. Kolejnym powodem wymiany wyposażenia może być chęć nadążania za aktualnymi trendami. Czasy się zmieniają i to, co było świetną zabawą dla dzieci z lat 80., niekoniecznie zachwyci współczesne maluchy. Pamiętajmy, że jest to pokolenie, które dorasta w erze smartfonów i którego uwaga łatwo ulega rozproszeniu.
Zainteresowanie dzieci na dłużej jakąś zabawą bywa prawdziwym wyzwaniem, ale na szczęście obecnie producenci tworzą naprawdę ciekawe akcesoria na plac zabaw. Do dyspozycji małych użytkowników coraz częściej są zjazdy tyrolskie, ścianki wspinaczkowe, ścieżki zdrowia, zestawy sprawnościowe, trampoliny czy nadmuchiwane poduszki do skakania. Kilkadziesiąt lat temu dzieci mogły o nich tylko pomarzyć. Inwestorzy starają się wychodzić naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom i często właśnie na tym polega renowacja. Plac zabaw zostaje po prostu przebudowany, aby dostosować go do współczesnych trendów.
Podsumowanie artykułu
Aby akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu świetnie się prezentowały i pozostawały w dobrym stanie technicznym, co pewien czas konieczna jest ich renowacja. Plac zabaw może wymagać naprawy, odmalowania czy wyczyszczenia, a odpowiedzialność za utrzymanie go ponosi administrator. Obowiązkowe jest wykonywanie systematycznych przeglądów, ale i tak rodzice bawiących się dzieci powinni pozostawać wyczuleni na wszelkie nieprawidłowości i natychmiast je zgłaszać.
Regularne przeglądy, renowacja i naprawa placu zabaw często wchodzą w zakres usług producenta, od którego kupujemy wyposażenie. Tak właśnie jest w przypadku firmy Activeline oferującej kompleksową realizację inwestycji oraz profesjonalną opiekę nad wybudowanym już obiektem.