Jaka nawierzchnia zapewnia skuteczne amortyzowanie upadków dzieci na placu zabaw, a zarazem wygląda bardzo naturalnie? Odpowiedzią jest gumowa mata przerostowa! Oczywiście, na tym nie kończą się zalety tego niezwykle funkcjonalnego podłoża. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są pozostałe mocne strony gumowych mat, gdzie można je stosować oraz jak wypadają w porównaniu z innymi rodzajami nawierzchni bezpiecznych wykorzystywanymi na placach zabaw. Zapraszamy do lektury!
Mata przerostowa – co to?
Mata przerostowa bywa określana przez klientów mianem ,,gumowej wycieraczki”. Precyzyjnie rzecz ujmując, jest to perforowana mata wykonana z gumy, przez którą swobodnie może przerastać trawa. Dzięki swoim właściwościom amortyzacyjnym może być stosowana jako nawierzchnia bezpieczna na plac zabaw.
Mata przerostowa i jej zastosowanie
Gumowa mata przerostowa najczęściej wykorzystywana jest jako podłoże bezpieczne na plac zabaw. Przydaje się do amortyzowania upadków nawet z większej wysokości, dlatego bardzo często można ją spotkać wokół takich urządzeń zabawowych, jak zjeżdżalnie, linaria, ścianki wspinaczkowe czy huśtawki dla dzieci. Oprócz tego, zakres zastosowania maty jest naprawdę szeroki. Może np. pełnić funkcję tymczasowego chodnika na placu budowy lub być podłożem podczas eventów plenerowych czy na siłowniach zewnętrznych.
Czy mata przerostowa jest bezpieczna jak trawa?
Mata przerostowa na plac zabaw jest znacznie bezpieczniejsza niż trawa, gdyż charakteryzuje ją większa zdolność amortyzacji ewentualnych upadków dzieci. Trawa na placu zabaw tłumi uderzenia jedynie wtedy, gdy krytyczna wysokość upadku z danej konstrukcji nie przekracza 1 m. Z kolei maty przerostowe nadają się do zastosowania wokół urządzeń zabawowych o znacznie większej wysokości (nawet 3 m i więcej).
Zalety stosowania mat przerostowych
Gumowa mata przerostowa ma wiele zalet, co najważniejsze:
- Mata przerostowa jest stosunkowo tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem. Nie wymaga wykonania specjalnej podbudowy. Do jej ułożenia nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ani ciężkich sprzętów do wyrównania nawierzchni.
- Ten rodzaj nawierzchni charakteryzuje się bardzo naturalnym wyglądem, dzięki trawie przerastającej przez gumową kratkę. Z daleka mata pozostaje praktycznie niewidoczna, tym bardziej, że przeważnie jej kolor wtapia się w otoczenie (czerń, ciemna zieleń itp.).
- Gumowa mata przerostowa bardzo dobrze amortyzuje uderzenia.
- Ażurowa struktura podłoża pozwala na swobodne odprowadzanie wody opadowej, dzięki czemu na placu zabaw nie tworzą się kałuże.
- Mata przerostowa na plac zabaw zapobiega poślizgom, co ma szczególne znaczenie, gdy trawa jest mokra.
- Gumowa mata przerostowa może być rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Często do jej produkcji wykorzystuje się tworzywo z recyklingu, a możliwość wsiąkania wody do znajdującego się pod nią gruntu jest jednym ze sposobów zapobiegania ,,betonozie” na obiektach publicznych, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę wodną w środowisku.
- Dobrej jakości mata przerostowa na plac zabaw wykazuje wysoki poziom trwałości. Jest odporna na ścieranie, pękanie oraz pozostałe uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu może być inwestycją na długie lata.
- Gumowa mata przerostowa jest podłożem łatwym w utrzymaniu. Nie wymaga specjalistycznej konserwacji.
- To podłoże ma bardzo szeroki zakres zastosowania.
- Mata przerostowa na plac zabaw redukuje wstrząsy i tłumi dźwięki, dzięki czemu biegające i skaczące po niej dzieci nie będą powodować hałasu.
Mata przerostowa czy inne rozwiązanie?
Gumowa mata przerostowa doskonale wypada w porównaniu z innymi rodzajami nawierzchni bezpiecznych. Prześledźmy, czym się różni od równie często stosowanych na placach zabaw miękkich płytek, Rubber Mulch oraz podłoży wylewanych z granulatu gumowego.
Mata przerostowa na plac zabaw a gumowe płytki
Płytki gumowe, poza znakomitym tłumieniem uderzeń, wyróżniają się tym, że można je wykorzystać w bardzo kreatywny sposób. Występują w różnych kolorach, kształtach i wzorach, dlatego można za ich pomocą uzyskać np. nawierzchnię przypominającą puzzle lub stworzyć pola do gier. Poza tym przydają się do wyznaczania ciągów komunikacyjnych na placu zabaw czy też zaznaczania stref bezpieczeństwa wokół poszczególnych urządzeń zabawowych.
Płytki gumowe można ułożyć w szybki i prosty sposób, ale bywają stosunkowo drogie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na jakiś nietypowy wariant. Mata przerostowa ma nad nimi tę przewagę, że przepuszcza wodę i można ją naturalnie wkomponować w zieleń.
Gumowa mata przerostowa a Rubber Mulch
Rubber Mulch to nic innego jak wióry gumowe. Jeśli wykorzystamy ich odpowiednio grubą warstwę, możemy osiągnąć wysoki poziom amortyzacji upadków. Podłoże to wygląda ciekawie, może imitować wygląd naturalnej kory lub wiórów drzewnych, a przy tym jest ekologiczne, bo najczęściej produkuje się je z tworzyw poddanych recyklingowi.
Rubber Mulch jest ponadto w pełni bezpieczne dla małych użytkowników placu zabaw – nie pyli, nie jest toksyczne ani nie absorbuje wilgoci. Jego wadą może być konieczność uzupełniania co pewien czas poziomu wiórów, które bywają roznoszone czy rozwiewane przez wiatr – gumowa mata przerostowa jest pod tym względem łatwiejsza w utrzymaniu.
Mata przerostowa a nawierzchnia wylewana z granulatu gumowego
Nawierzchnia poliuretanowa powstaje na bazie granulatów SBR i EPDM. Jest wyjątkowo trwała, antypoślizgowa oraz niezwykle skutecznie amortyzuje upadki dzieci na placach zabaw czy boiskach. Inaczej niż mata przerostowa, nie pozwala ona na wsiąkanie wody w podłoże, a jej wykonanie jest droższe (wymaga podbudowy z kruszywa).
Przewagą nawierzchni wylewanej może być natomiast estetyka – możliwe jest uzyskanie podłoża o praktycznie każdym kolorze i wzorze (co szczególnie przydaje się podczas wytyczania różnych stref na placu zabaw).