Niepełnosprawne dzieci mogą w bezpieczny i przyjemny sposób korzystać z placu zabaw. Nowoczesne przestrzenie miejskie są dostosowywane do użytku różnych przedstawicieli społeczeństwa. Dba się o to, by nikt nie był wykluczony i każda osoba mogła dbać o sprawność fizyczną na świeżym powietrzu. Istnieją urządzenia przystosowane specjalnie dla niepełnosprawnych, na przykład takie, które mieszczą wózek inwalidzki. Jest też wyposażenie placu zabaw pozwalające na wspólną zabawę wszystkich dzieci, jak np. piaskownica. Urządzenia są tworzone z myślą o uprzyjemnianiu życia wszystkich najmłodszych, aby mogły spędzać czas na zewnątrz w bezpieczny sposób.
Plac zabaw zaczyna się od projektu.
Przy tworzeniu placu zabaw dla dzieci najważniejszy jest dobór odpowiednich elementów zabawowych. Nowoczesny projekt placu zabaw uwzględnia urządzenia dla osób niepełnosprawnych. Od tradycyjnych różnią się siedziskami, poręczami. Lub są to zupełnie inne elementy-stworzone specjalnie dla niepełnosprawnych dzieci. Budując plac zabaw warto skorzystać z usług kompetentnej firmy oferującej wszystkie usługi z tym związane. Ponieważ należy zadbać o odpowiednie rozstawienie elementów, nawierzchnię bezpieczną, małą architekturę, w których wyborze klient może mieć problemy. Dobry konsultant doradzi najlepsze rozwiązania i pomoże przy formalnościach.
Urządzenia dostosowane dla osób niepełnosprawnych
Dobry plac zabaw jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia. Istnieją karuzele integracyjne, na których bawią się wspólnie wszystkie dzieci. Niepełnosprawne ruchowo osoby mogą korzystać ze specjalnych huśtawek, na które wjeżdża wózek inwalidzki. Dba się o to, żeby wszystkie dzieci mogły korzystać z paneli edukacyjnych i domków. Elementy są umieszczane na odpowiedniej wysokości, aby każdy maluch mógł grać swobodnie. Urządzenia integracyjne to też trampoliny ziemne ze specjalnymi poręczami. Zabawa na nich daje dzieciom dużo frajdy i wrażeń, których nie są w stanie doświadczyć w żadnym innym miejscu.
Jaki materiał będzie najlepszy?
Niezbędna na placu zabaw przystosowanym do użytku osób niepełnosprawnych jest utwardzona nawierzchnia bezpieczna. Świetnie sprawdzają się płytki gumowe, po których swobodnie może poruszać się wózek inwalidzki. Ważne jest także wyprofilowanie terenu, odpowiednie podjazdy i odległości. Drewniane place zabaw, tak jak metalowe place zabaw świetnie się sprawdzają na integracyjnym placu zabaw dla dzieci. Elementy wykonane z tworzywa PE są odporne na akty wandalizmu i zmienne warunki pogodowe.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Bezpieczny plac zabaw ma odpowiednią nawierzchnię, ogrodzenie i opcjonalnie monitoring. Aby swobodnie mogły się na nim bawić dzieci niepełnosprawne, trzeba zapewnić dostęp do urządzeń z każdej strony. Najmłodsi poruszający się na wózkach muszą mieć miejsce, by móc podjechać i wygodnie się bawić. Urządzenia integracyjne są wyposażone w dodatkowe barierki, podesty i blokady, żeby zabezpieczyć dzieci przed wszystkimi ewentualnymi upadkami. Nawierzchnia bezpieczna w postaci płytek gumowych, lub maty przerostowej amortyzuje i zmniejsza ryzyko kontuzji niemal do zera.
Poprawmy jakość życia niepełnosprawnych.
Dzięki integracyjnym placom zabaw dzieci niepełnosprawne i zdrowe mogą odpoczywać wspólnie. Najmłodsi zaznajamiają się z innością, uczą akceptacji i tolerancji. Zabawy dla osób niepełnosprawnych znoszą bariery, specjalnie przystosowane integracyjne zestawy zabawowe zachęcają do wspólnej zabawy. W dzisiejszych czasach nikt nie musi czuć się wyobcowany, przestrzeń do aktywności jest przystosowywana do potrzeb osób w każdym wieku i o różnych możliwościach fizycznych.
Przeczytaj też o muzycznych placach zabawach, a także o placach zabawach przy hotelu.