Instagram YouTube Facebook

Nawierzchnie na place zabaw - bezpieczne podłoża

Jednym z głównych czynników, decydujących o bezpieczeństwie dzieci na placu zabaw jest odpowiednia nawierzchnia wokół urządzeń zabawowych. Właściwe zainstalowanie i odpowiednie przygotowanie nawierzchni na placu zabaw amortyzującej upadek pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych urazów. Należy również zwrócić uwagę, że nawierzchnie bezpieczne powinny umożliwiać użytkowanie placu również przy niesprzyjających warunkach pogodowych np. poprzez zainstalowanie systemu odwodnienia. Nawierzchnie bezpieczne pełnią ponadto funkcję estetyczną miejsca zabaw i stanowią swoistą wizytówkę jego Administratora. Najważniejsza jednak funkcja nawierzchni na placu zabaw związana jest z ochroną przed urazami. Nie zapobiega ona upadkom, ale powinna tłumić energię uderzenia głową, zapobiegając jej uszkodzeniu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 ocen, średnia ocena to : 4,43 z 5) gwiazdek
Loading...

Nawierzchnie bezpieczne: produkty


W normie PN-EN 1177 odnoszącej się do bezpiecznych nawierzchni na placach zabaw zastosowano tak zwane kryterium urazu głowy (HIC) wyrażane w centymetrach, którego wartość oznacza maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową o podłoże nie powoduje utraty życia. Kryterium to stosuje się w odniesieniu do poszczególnych rodzajów podłoża. Projektując nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw, pod urządzenia zabawowe należy, wziąć pod uwagę ich parametr zwany wysokością swobodnego upadku (WSU), czyli maksymalną wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała (np. podest zjeżdżalni) do najniżej położonego punktu upadku. Na podstawie wysokości swobodnego upadku wyznacza się także strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (to zadanie również należy do producenta) i w jej obrębie (a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy bezwzględnie stosować nawierzchnię o odpowiednim HIC. Najczęściej występującym na placach zabaw rodzajem nawierzchni jest piasek, żwir, trawa, guma oraz nawierzchnia naturalna.

Pamiętać należy więc o właściwym doborze rodzaju nawierzchni do wysokości zainstalowanych urządzeń. Im wyższa wysokość upadku, tym wyższa wartość HIC. Niedopuszczalne jest stosowanie na placach zabaw nawierzchni twardych: ceglastych, kamiennych, betonowych, z ubitej ziemi czy gliny, przy czym dotyczy to wyłącznie strefy upadku wyznaczonej przez producenta danego urządzenia. W pozostałych miejscach, w tym pod urządzeniami o wysokości upadku do 60 cm, taki rodzaj nawierzchni jest dopuszczalny pod warunkiem, że jest ona wolna od nierówności, ostrych krawędzi oraz wystarczająco stabilna.

Rodzaje nawierzchni bezpiecznych

Planując wykonanie nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać rodzaj zastosowanej nawierzchni w zależności od krytycznej wysokości upadku HIC. W zależności od wspomnianej wysokości norma zaleca zastosowanie następujących rodzajów nawierzchni wokół urządzeń:

Lp. Materiał Symbol w katalogu Minimalna grubość warstwy [mm]** Krytyczna wysokość upadku [mm]
1 Darń/gleba  D  – ≤ 1 000
2 Piasek* – wielkość ziarna od 0,2 do 2 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
3 Żwir* – wielkość ziarna od 2 do 8 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
4 Wióry – wielkość ziarna od 5 do 30 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
5 Kora – wielkość ziarna od 20 do 80 mm  P 200
300
≤ 2 000
≤ 3 000
6 Nawierzchnia syntetyczna [według testu na upadek zgodnie z normą PN-EN 1177]  NE Zgodnie z HIC Krytyczna wysokość upadku wg badania

* – bez cząstek pyłowych i iłowych
** – w przypadku materiału sypkiego należy dodać 100 mm do głębokości minimalnej, aby zrekompensować przemieszczenie

Źródło: PN-EN 1176-1 : 2009

Nawierzchnia na plac zabaw

Można zauważyć, że w ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele rozmaitych placów zabaw pod względem kolorystycznym i funkcjonalnym. Postęp w tej dziedzinie rozszerzył się diametralnie, czego efektem są obecne nowoczesne urządzenia przeznaczone do zabawy dla najmłodszych. Tak więc dzisiejsze bezpieczne place zabaw nie mogą równać się z tymi, powstałymi kilkanaście lat temu. Uwagę również zwracają tzw. bezpieczne nawierzchnie, które mają zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Nawierzchnia na plac zabaw

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw – nie tylko bezpieczna

Pomijając główną, funkcje nawierzchni bezpiecznych, poza zapewnieniem bezpieczeństwa, posiadają one również inne pozytywne aspekty. Jeśli chodzi o nawierzchnie syntetyczne, są one dostępne w szerokim zakresie kolorystycznym, który można łączyć na wiele sposobów, w zależności od wizji i pomysłowości projektanta, i dzięki temu wzbogacić estetycznie wygląd placu zabaw. Dodatkowo dzięki temu, place zabaw stają się miejscami bardziej radosnymi i przyjaznymi dla dzieci. Kolejnym ważnym atutem nawierzchni bezpiecznych jest to, że każdy rodzic może spokojnie wysłać dziecko na taki plac zabaw, bez większych obaw o jego zdrowie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jakie są rodzaje nawierzchni bezpiecznych dostępnych w ofercie Active Line?

W ofercie Activeline znajdują się nawierzchnie z darni/gleby, piasku, żwiru, wiórów, kory, nawierzchnie syntetyczne, nawierzchnie wylewane, maty przerostowe i płytki gumowe.

Czy nawierzchnia bezpieczna musi być montowana na placu zabaw?

Na placu zabaw, na którym dzieci bawią się na wysokości ponad 1 metra musi być zamontowana nawierzchnia bezpieczna.

Dlaczego odchodzi się od używania piasku jako nawierzchni bezpiecznej?

Piasek jako nawierzchnia bezpieczna jest trudny w utrzymaniu. Co roku ubywa go około 5% i należy go oczyszczać, ponieważ zwierzęta lubią w nim się bawić i zostawiać odchody.

Dlaczego mata przerostowa jest najczęściej polecaną nawierzchnią bezpieczną?

Mata przerostowa jest nowoczesną nawierzchnią bezpieczną, która jest łatwa w utrzymaniu. Mata przerostowa może być koszona jak zwykła trawa. Jest ekologiczna, nie rzuca się w oczy i bardzo dobrze chroni przed upadkami i kontuzjami, oraz absorbuje wstrząsy i hałasy. Mata przerostowa jest antypoślizgowa i łatwa w montażu.

Dlaczego mata przerostowa jest uważana za ekologiczną nawierzchnię bezpieczną?

Mata przerostowa chroni ziemię przed erozją, guma, z której jest wykonana pochodzi z recyklingu i jest przyjazna dla środowiska. Powierzchni na, której jest montowana nie trzeba odwadniać i korytować, dzięki temu środowisko naturalne nie jest zaburzane.

Czy mata przerostowa może być montowana na istniejącym już placu zabaw dla dzieci?

Tak, mata przerostowa może być montowana wokół istniejących już urządzeń. Montaż nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu i może być wykonany w każdych warunkach, kiedy tylko grunt nie jest zamarznięty.

Czy nawierzchnie bezpieczne są odporne na panujące warunki atmosferyczne?

Tak, wszystkie nawierzchnie bezpieczne Activeline są stworzone tak, by mogły chronić dzieci przed urazami przez długie lata.

Czy to prawda, że mata przerostowa może być koszona?

Tak, a dokładniej trawa pokryta matą przerostową może być koszona jak zwykła trawa. Ułatwia to utrzymanie porządku na placu zabaw dla dzieci.

POTRZEBUJESZ KONKRETNEJ OFERTY?

Chętnie zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie.
Wystarczy, że powiesz nam o swoich oczekiwaniach.

ZAMÓW