Wydaje Ci się, że piaskownice to przeżytek? Nic bardziej mylnego! To kultowy element wyposażenia placów zabaw, który nawet w swej najprostszej formie sprawia dzieciom ogrom radości. Współcześnie producenci oferują naprawdę wiele wariantów takich konstrukcji, niektóre niebywale wyszukane. Wystarczy dobry pomysł na piaskownicę i już mamy mały plac zabaw! Przeczytaj o zaletach piaskownic i zainspiruj się ich różnorodnością!
Miejsce bez którego nie może istnieć plac zabaw, czyli piaskownica
Współczesne place zabaw czasami niewiele przypominają obiekty budowane w latach 70. czy 80. Zagościły na nich urządzenia zabawowe, o jakich dzieci mogły kiedyś tylko pomarzyć. Do największych hitów ostatnich lat należą wieloosobowe nadmuchiwane poduszki do skakania, huśtawki bocianie gniazda czy zjazdy tyrolskie. Trudno jednak wyobrazić sobie place zabaw bez pewnych klasycznych urządzeń, które cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo że na przestrzeni lat zmieniły się dziecięce gusty. Każdy pomysł na piaskownicę jest wciąż tak samo aktualny jak dawniej – podobnie jak huśtawki czy zjeżdżalnie!
Czy dzieci nadal lubią piaskownice? Zdecydowanie!
Jako producent placów zabaw doskonale wiemy, że piaskownica dla dzieci należy do najczęściej zamawianych elementów wyposażenia rekreacyjnego. Prosta zabawa piaskiem daje maluchom mnóstwo radości i nie zmieniło się to od pokoleń.
Dzieciaki będą zachwycone, mogąc kopać dołki w piaskownicy łopatkami czy budować babki z piasku przy pomocy różnokształtnych foremek. Najmłodsze często są zafascynowane piaskiem samym w sobie, chętnie go dotykają i przesypują, poznając jego strukturę oraz właściwości. Dlatego warto mieć sprawdzony pomysł na piaskownicę, który pozwoli na świetną zabawę zarówno małym dzieciom, jak i tym nieco starszym.
Pomysły na piaskownice dla dzieci – te mogą się im naprawdę spodobać
Projekt piaskownicy to nie zawsze łatwa rzecz. Owszem, najczęściej zamawiane są najprostsze modele, składające się po prostu ze zbiornika na piasek, ale nie brakuje też bardziej oryginalnych konstrukcji. Jak wybrać piaskownicę? Należy zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy. Jeśli chodzi po prostu o zbiornik na piasek, z którego dzieci będą korzystać według swojego upodobania, nie musimy się silić na wielką oryginalność. Dobrym pomysłem będą proste formy – obłe, kwadratowe lub prostokątne. Takie piaskownice dla dzieci są łatwe w czyszczeniu, gdyż nie posiadają wielu zakamarków, a ich ceny z pewnością nie będą zbyt wygórowane.
Gdy zależy nam przede wszystkim na kwestiach estetycznych, warto wybrać bardziej ekstrawagancki pomysł na piaskownicę. W sprzedaży dostępne są misy na piasek w formie wielokątów, kwiatów, muszelek, łodzi, zamków… właściwie wszystkiego, co tylko przyjdzie projektantowi do głowy. Nie ulega wątpliwości, że zabawa w takich piaskownicach wyjątkowo pobudza wyobraźnię maluchów i pomaga zamienić zwykły plac zabaw w iście baśniową krainę.
Budowa piaskownicy to również odwieczny dylemat, czy lepiej wybrać konstrukcję metalową czy drewnianą. A może najlepiej sprawdzi się plastikowa? Każdy pomysł na piaskownicę ma swoje zalety i wady. Drewno jest ekologiczne, świetnie się prezentuje (zwłaszcza w otoczeniu innych urządzeń zabawowych wykonanych z drewna), ale wymaga starannej konserwacji. Metal jest wytrzymały, łatwo go utrzymać w czystości, jednak ma tendencję do mocnego nagrzewania się oraz wychładzania. Metalowa piaskownica dla dzieci musi być ponadto doskonale zabezpieczona przed korozją. Plastikowe misy na piasek należą do najmniej trwałych, ale ich zaletą są niskie ceny oraz duża różnorodność kolorów i kształtów.
Ze względów praktycznych świetnym pomysłem będzie budowa piaskownicy zamykanej. Gdy nie jest użytkowana, zamyka się pokrywę, aby uniknąć zamoknięcia piasku lub jego zanieczyszczenia. Musimy też zastanowić się, czy naszym celem jest budowa piaskownicy jako oddzielnej konstrukcji czy lepiej, gdy będzie ona częścią większego zestawu. W sprzedaży nie brakuje piaskownic połączonych np. ze zjeżdżalniami, ściankami wspinaczkowymi albo domkami do zabawy.
Ochrona przed słońcem – praktyczny pomysł na piaskownice
Zadaszenie piaskownicy będzie doskonałym wyborem, niezależnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji preferujemy. Czym różni się piaskownica z daszkiem od tej z pokrywą? Zadaszenie umożliwia ochronę bawiących się dzieci przed palącym słońcem i opadami deszczu, natomiast podstawowym celem pokrywy jest ochrona samego piasku.
Projekt piaskownicy może zawierać solidny dach na podporach (taka konstrukcja przypomina wiatę bądź altanę) lub po prostu nieprzemakalny brezent, który rozwiesza się nad pojemnikiem z piaskiem. Ciekawie wyglądają piaskownice zaprojektowane na wzór pawilonu, statku z żaglem czy namiotu.
Jak zadbać o piaskownicę? Pomysły na ochronę przed pogodą i nie tylko
Dbanie o piaskownice sprowadza się przede wszystkim do regularnej wymiany piasku oraz utrzymywania obudowy w dobrym stanie. Co pewien czas należy je oczyścić i sprawdzić pod kątem technicznym. Metalowa piaskownica dla dzieci wymaga dokładnego obejrzenia, czy nie pojawiły się plamki rdzy oraz w razie konieczności – usunięcia ich i ponownego zabezpieczenia całości konstrukcji. W przypadku plastiku należy być wyczulonym na ewentualne pęknięcia, natomiast piaskownica drewniana potrzebuje systematycznej impregnacji, aby uchronić naturalny surowiec przed butwieniem.
Bardziej specjalistycznej troski mogą wymagać zaawansowane konstrukcje do zabawy piaskiem. Dobrym przykładem będą tu tzw. fabryki piasku, w skład których wchodzą m.in. wciągarki z wiaderkami, wagi, koparki, ruchome foremki, sita, blaty, transportery i rury do zsypywania piasku. Czasami konieczne będzie wykonanie przy nich prac typu dokręcanie śrub, oliwienie, wymiana zużytych części zestawu itp.
Piaskownice to wciąż świetne miejsce do zabawy dla dzieci
Zabawa w piasku jest raczej domeną najmłodszych dzieci, lecz dobry pomysł na piaskownicę (jak wzmiankowane powyżej fabryki piasku) gwarantuje rozrywkę także dla starszych dzieci. Piaskownica będzie zatem idealna na place zabaw dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz na ogólnodostępne obiekty rekreacyjne w miejskich parkach czy na osiedlach. Zabawa piaskiem pomoże dzieciom kształtować zdolności manualne i rozwijać wyobraźnię przestrzenną, a przy tym będzie stanowiła doskonałą okazję do integracji malców. Poprzez interakcje społeczne dzieci nabywają zdolności interpersonalne, a przyjaźnie nawiązane w piaskownicy nierzadko trwają przez całe życie.