Zabawa to szereg rozmaitych aktywności podejmowanych przez dziecko, przekładających się pozytywnie na jego harmonijny rozwój we wszystkich sferach życia. Obowiązkiem dorosłych jest stworzenie inspirującej przestrzeni do zabawy dla dzieci, w której będą mogły bezpiecznie eksplorować otoczenie, testować własne możliwości i zdobywać nowe umiejętności, a także uczyć się funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Nowoczesne place zabaw idealnie wpisują się w dzieciństwo naszych pociech, zaspokajając ich naturalną potrzebę ruchu, inspirując i zachęcając do swobodnej zabawy. Czy motyw przewodni placu zabaw ma znaczenie? Jak go wybrać?
Motyw przewodni placu zabaw – co to jest?
Każdy plac zabaw może mieć charakter uniwersalny lub nawiązywać kształtem wszystkich lub wybranych urządzeń i konstrukcji do jakiegoś motywu. Motywem mogą być np. zwierzątka lub las (wówczas wszystkie elementy wyposażenia nawiązują kształtem do wybranych zwierząt lub posiadają zintegrowane dekory przedstawiające np. pszczółkę, motyla czy lisa), ale również rozmaite zespoły budynków specjalistycznych (np. królewski zamek, dworzec kolejowy), bądź wybrane zawody (wówczas poszczególne elementy placu mogą nawiązywać np. do straży pożarnej czy policji).
O motywie przewodnim można również mówić w kontekście designu placu zabaw – zastosowanych materiałów i kolorów. Współcześni projektanci tego typu miejsc, zwłaszcza gdy budowa placu zabaw planowana jest w otoczeniu eleganckich biurowców czy na luksusowym osiedlu mieszkaniowym, dokładają wszelkich starań, by miejsce nie tylko zaspokajało wszystkie potrzeby dzieci, ale również charakteryzowało się maksymalnie nowoczesnym i eleganckim designem. Decydują się wówczas na zaprojektowanie placu zabaw w ograniczonej kolorystyce – wówczas motywem przewodnim może być stal oraz kolor fioletowy i limonkowy zastosowane w dodatkach z tworzyw sztucznych.
Jaki motyw placu zabaw wybrać?
Do najczęściej spotykanych na placach zabaw motywów należą te związane z zabudową zamkową i rycerską, które zaspokajają potrzeby zarówno dziewczynek, jak i chłopców, pozostawiając równocześnie ogromną swobodę w interpretacji znaczenia poszczególnych elementów. Zamek, dzięki dziecięcej wyobraźni i kreatywności, może być równie dobrze sklepem, galerią, restauracją (w której serwuje się potrawy z piasku, oczywiście!) czy biurowcem… Sporą popularnością cieszy się również wyposażenie placów zabaw z motywami zwierzątek. Tę opcję najczęściej wybierają inwestorzy budujący place zabaw w pobliżu żłobków i przedszkoli lub w innych miejscach, z założeniem jednak, że z urządzeń i konstrukcji będą korzystać głównie najmłodsze dzieci.
Place zabaw przy instytucjach i budynkach użyteczności publicznej
Stylizowane place zabaw najczęściej stawiane są w pobliżu instytucji, budynków lub zespołów budowlanych o konkretnym przeznaczeniu. Przykłady? Motywem przewodnim placu zabaw na terenie dworca kolejowego może być kolej (pociągi i budynki dworcowe), motywem przewodnim wyposażenia placu zabaw usytuowanego w pobliżu jednostki straży pożarnej – wóz strażacki i urządzenia wykorzystywane przez strażaków podczas zadań, a motywem przewodnim placu zabaw zbudowanego na terenie nadmorskiego pensjonatu – statek piracki. Jedynym co nas ogranicza w tworzeniu tego typu miejsc jest bezpieczeństwo użytkowników (będące kwestią priorytetową każdego projektu!) oraz… własna wyobraźnia.
Jak wybrać motyw placu zabaw?
Inwestor ma prawo zdecydować o wielkości, wyposażeniu oraz wyglądzie placu zabaw – pod warunkiem oczywiście, że wszystkie jego decyzje będą w dobrym guście oraz będą zgodne z przepisami i wytycznymi dla danego terenu. Jeżeli jednak zależy nam na stworzeniu miejsca, które będzie optymalnie dopasowane do potrzeb, oczekiwań i wizji przyszłych użytkowników czy mieszkańców osiedla (w przypadku osiedlowego placu zabaw) – warto decyzję o motywie przewodnim i/lub kolorystyce placu zabaw skonsultować ze społecznością lokalną, osobami pracującymi lub uczącymi się w pobliżu, bądź ludźmi korzystającymi z danego miejsca (np. parku miejskiego czy miejskiego skweru zieleni).
Prośbę o pomoc w podjęciu kluczowych decyzji dotyczących planowanego placu zabaw można zawrzeć w ankiecie skierowanej do potencjalnych użytkowników placu zabaw. Pytania w ankiecie mogą być otwarte (np. dotyczące wieku dzieci, ich zainteresowań, naszej opinii co do koloru lub motywu placu zabaw) lub zamknięte, ograniczające możliwość odpowiedzi i wyboru do np. jednej z trzech propozycji (np. które z wymienionych zestawień kolorystycznych najbardziej by państwu odpowiadało, który motyw urządzeń najbardziej państwu odpowiada). Najlepszym pomysłem na poddanie pod głosowanie koncepcji placu zabaw jest przedstawienie osobom zainteresowanym np. trzech projektów i prośba o wskazanie ich zdaniem najlepszego.
Uniwersalne place zabaw
Uniwersalne place zabaw to zdecydowanie najszersza kategoria w ofercie większości producentów. Neutralny charakter wyposażenia placu zabaw zachęca do kreatywnej zabawy i gwarantuje jej pełną swobodę, nie narzucając żadnych koncepcji i nie podpowiadając żadnych rozwiązań. Place zabaw nie posiadające konkretnego motywu przewodniego (poza ewentualnym motywem designerskim – kolorystyką czy rodzajem użytych materiałów) sprawdzają się w każdej przestrzeni wiejskiej i miejskiej, przy szkołach i przedszkolach, na terenie parków i miejskich skwerów oraz na osiedlach.