Piaskownica jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia placów zabaw. Kto z nas w dzieciństwie nie miał frajdy ze stawiania babek z piasku? A ilu poznaliśmy przy tym kolegów? Niezależnie, czy planujesz budowę publicznego placu zabaw czy chcesz tylko zakupić przydomową piaskownicę dla dziecka, ten artykuł powinien być dla Ciebie przydatny.
Dowiesz się m.in.: od kiedy dziecko może bawić się w piaskownicy, jaki piasek do piaskownicy dla dzieci wybrać, jak powinno przebiegać czyszczenie piasku w piaskownicy oraz jak często wymieniać piasek w piaskownicy.
Od kiedy dziecko może bawić się w piaskownicy?
Zasadniczo od samego rana. Jednak będąc poważnym, odpowiednim wiekiem na pierwszą wizytę dziecka w piaskownicy wydaje się być 12-18 miesięcy. Niektóre dzieci wykazują zainteresowanie zabawą w piasku nawet nieco wcześniej.
Jak dbać o piaskownice? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko może bawić się w piaskownicy, zależy to od indywidualnych cech oraz poziomu rozwoju dziecka. Zawsze jednak należy zwracać uwagę na higienę – pilnować malucha, by nie próbował jeść piasku i nie wkładał do buzi brudnych rączek, łopatek czy innych zabawek. Może się również okazać, że przed zabawą konieczne będzie czyszczenie piasku w piaskownicy.
Jaki piasek do piaskownicy dla dzieci?
Wiele osób sądzi, że nie ma znaczenia, jaki piasek do piaskownicy wybierzemy. Piasek to w końcu piasek, prawda? Zasadniczo wszędzie jest taki sam. Otóż wcale nie! Jeśli wsypiemy do przydomowej piaskownicy piasek, który po prostu wykopaliśmy w jakimś piaszczystym miejscu, na pewno nie będzie to higieniczne, a nawet może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka.
Jaki powinien być piasek do piaskownicy? Na pewno taki z pewnego źródła, w przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że znajdą się w nim kamienie z ostrymi krawędziami, kawałki potłuczonego szkła oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zabawa w takim piasku będzie niekomfortowa i wręcz niebezpieczna.
A jaki jest najlepszy piasek do piaskownicy? Taki, który się nie zbryla i w którym nie ma pyłów ani drobnych cząsteczek. Dzięki temu unikniemy zabrudzenia odzieży dzieci oraz zachowamy zdecydowanie większą higienę. Aby zapewnić odpowiedni stopień amortyzacji podczas ewentualnych upadków dziecka i przyjemną, bezpieczną zabawę, należy wybrać piasek, którego ziarna nie przekraczają grubości 2 mm. Najlepszą gwarancją jakości będzie piasek z atestem bezpieczeństwa. Piasek do piaskownicy, jaki chciałoby mieć nasze dziecko, musi być ponadto miły w dotyku, miękki, sypki, czysty i jasny.
Często zadawanym pytaniem jest: ,,Jaki piasek do piaskownicy w przedszkolu?”. Odpowiedź jest więc prosta: niepylący, certyfikowany, w barwie białej lub jasnożółtej i o przyjemnej w dotyku teksturze. Producenci placów zabaw chętnie udzielą szczegółowych informacji dotyczących wymogów, jakie spełniać musi piasek do piaskownicy usytuowanej w miejscu publicznym.
Czyszczenie piasku w piaskownicy – jak dbać o piaskownice?
Kolejnym niezwykle ważnym aspektem, wpływającym na bezpieczeństwo i wygodę dzieci podczas zabawy jest regularne czyszczenie piasku w piaskownicy. W końcu jak dbać o piaskownicę, jeżeli jej wypełnienie jest już problemem. Aby piasek pozostał w dobrym stanie przez dłuższy czas, warto chronić piaskownicę przed czynnikami pogodowymi oraz przed dostępem zwierząt. W tym celu najlepiej zainwestować w piaskownicę zamykaną, z pokrywą lub przynajmniej osłoniętą daszkiem. Niewielką piaskownicę ogrodową można również chować, gdy dziecko skończy zabawę albo nakrywać folią czy plandeką.
Ogrodzenie placu zabaw, na którym znajduje się piaskownica, zwykle nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia, bo o ile może powstrzymać psy, o tyle koty czy ptaki już nie. W przypadku zabrudzenia zwierzęcym kałem czyszczenie piasku w piaskownicy może okazać się niewystarczające i konieczna będzie jego wymiana.
Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, jak istotny jest odpowiedni spód piaskownicy montowanej na stałe. Ta wykonana bezpośrednio na ziemi może szybko porosnąć chwastami i mogą się w niej zadomowić różne insekty. A zatem co na dno piaskownicy? Najlepiej, aby były to deski drewniane, gdyż takie podłoże przepuszcza wodę, której nadmiar może się zebrać po deszczu.
Zwierzęce odchody – jak postępować?
Niezależnie, czy chodzi o piaskownicę na naszej działce czy też na publicznym placu zabaw, wielu z nas miało do czynienia z sytuacją, kiedy w piasku spotkała nas przykra niespodzianka w postaci zwierzęcych odchodów. Zanieczyszczony nimi piasek może stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Jak w takim przypadku powinien przebiegać proces czyszczenia piasku w piaskownicy?
Z pewnością trzeba zabezpieczyć się przed bezpośrednim kontaktem z kałem, gdyż mogą się w nim znajdować naprawdę groźne zarazki czy larwy pasożytów. Czyszczenie piasku w piaskownicy powinno tutaj polegać na jego całkowitej wymianie. Przed wsypaniem świeżego piasku należy dokładnie umyć i zdezynfekować piaskownicę.
Jak dbać o piaskownice w takim przypadku? Można też skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się dezynfekcją oraz czyszczeniem piasku w piaskownicy. Dla zachowania pełni bezpieczeństwa, na wszelki wypadek należy po każdej zabawie w piaskownicy dokładnie myć ręce dziecka i nie pozwalać mu na spożywanie posiłków podczas zabawy.
Mrówki w piaskownicy – jak się ich pozbyć?
Czyszczenie piasku w piaskownicy, która stała się mrowiskiem, może przyprawić niejednego rodzica o ból głowy. Na pewno nie można używać szkodliwych dla ludzi, chemicznych proszków odstraszających owady, gdyż dziecko podczas zabawy łatwo mogłoby się nimi zatruć. Zatem jak dbać o piaskownice tak, by jej nie uszkodzić, ani nie zagrażać dzieciom? Jedną z najpopularniejszych domowych metod zwalczania mrówek w piaskownicy jest zmieszanie piasku z cynamonem (o ile ten zapach nie przeszkadza dziecku). To aromat, którego mrówki nie znoszą. Można też nacierać obudowę piaskownicy rozcieńczonym, cynamonowym olejkiem eterycznym (w przypadku zastosowania tej metody trzeba odczekać kilka godzin, zanim pozwolimy dziecku bawić się w piasku).
Czyszczenie piasku w piaskownicy to nie wszystko. Warto zadbać również o jej otoczenie. Dobrym pomysłem jest zasadzenie w pobliżu piaskownicy roślin o intensywnym, zniechęcającym mrówki zapachu – należą do nich rozmaryn, tymianek, lawenda, majeranek, mięta czy nagietek. Dosyć często można natknąć się na informacje, że mrówki skutecznie odstrasza także wrotycz, ale należy pamiętać, że jest on rośliną trującą i lepiej nie sadzić jej w pobliżu miejsc, gdzie bawią się małe dzieci.
Jednak zarówno cynamon, jak i wymienione powyżej rośliny tylko zniechęcają mrówki do przebywania w danym miejscu, nie zabijają ich ani nie likwidują ich larw. Jeśli więc zastanawiasz się, jak często należy wymieniać piasek w piaskownicy, to obecność w nim mrówek z pewnością jest powodem, by taką wymianę jak najszybciej wykonać. Należy pozbyć się starego piasku, następnie dokładnie wymyć piaskownicę wodą z łagodnym detergentem, a kiedy wyschnie, nasypać nowego piasku.
Kwestia mrówek i innych owadów ma również znaczenie, gdy zastanawiamy się, co pod piasek do piaskownicy – jak już wspomniano, odpowiednie podłoże w dużej mierze chroni piasek przed ich dostępem. Spód piaskownicy można wykonać nawet z plandeki czy grubej folii, jednak trzeba pamiętać o wycięciu w niej otworów odprowadzających nadmiar wody.
Wymiana piasku w piaskownicy dla dzieci
Choćbyśmy dołożyli wszelkich starań, by utrzymać idealną czystość piasku w piaskownicy, nigdy nie uda nam się całkowicie uniknąć zabrudzeń. Do zanieczyszczania piasku regularnie przyczyniają się czynniki pogodowe, zwierzęta, owady, a nawet… same bawiące się w nim dzieci.
Powierzchowne czyszczenie piasku w piaskownicy nie jest wystarczające, choć warto regularnie usuwać widoczne gołym okiem śmieci. Wysoka wilgotność w piaskownicy może spowodować, że stanie się ona wręcz idealnym środowiskiem dla różnego rodzaju bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Z tych względów regularne wymienianie piasku jest po prostu koniecznością.
Jak często wymieniać piasek w piaskownicy?
Jak często należy wymieniać piasek w piaskownicy? Zaleca się, aby robić to co najmniej dwukrotnie w ciągu roku – na wiosnę, gdy dopiero zaczyna się sezon zabaw na świeżym powietrzu oraz raz latem. Ponadto, wymiana musi być za każdym razem, gdy zabrudzenie jest poważne, np. gdy doszło do skażenia odchodami zwierząt.
Podsumowanie
Piaskownica powinna być miejscem, w którym maluch przyswaja podstawy reguł życia społecznego – uczy się współpracować z innymi dziećmi, współzawodniczyć w stawianiu zamków z piasku czy dzielić się jedną łopatką. To rozrywka, która działa stymulująco na różne zmysły, pomaga rozwinąć wyobraźnię przestrzenną oraz wyćwiczyć precyzję ruchów.
Producenci oferują wiele rodzajów piasku do piaskownicy, jaki wybrać możemy na publiczny lub przydomowy plac zabaw. Wybór ten jest niezwykle istotny, bo od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i radość dzieci z zabawy. Jeśli zaś chodzi o same piaskownice, zaleca się te zamykane. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już nikt nie będzie miał wątpliwości, jaki piasek do piaskownicy wybrać, a odstraszanie insektów i czyszczenie piasku w piaskownicy przestanie już być problemem.
Polecamy też poniższe artykuły:
HUŚTAWKI NA PLACU ZABAW – RODZAJE I NORMY BEZPIECZEŃSTWA