Współczesne place zabaw to estetyczne zestawy rozmaitych urządzeń, które harmonijnie wpisują się w przestrzeń i nawiązują do aktualnych trendów w architekturze. Dwoma podstawowymi materiałami, których używa się do tworzenia wyposażenia placów zabaw są: drewno i stal. Drewno nawiązuje do natury i mody na wszystko, co eko. Stal z kolei gwarantuje najwyższą trwałość i doskonale współgra z nowoczesnym budownictwem. Na jaki materiał i design postawić? Jakie urządzenia na plac zabaw wybrać?
Ponadczasowe drewno
Drewno to naturalny materiał, który idealnie wpisuje się w otoczenie – zwłaszcza zielonych parków i miejskich lub osiedlowych skwerów. Materiał przyjazny środowisku i bezpieczny w użytkowaniu, pozwalający na wznoszenie mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji, zarówno w stonowanej kolorystyce, jak i w wersji multikolorowej. Nieodzownym elementem drewnianych placów zabaw są rozmaite dodatki z najwyższej jakości, trwałych tworzyw sztucznych – to one zabezpieczają newralgiczne punkty drewnianych konstrukcji, zwiększając tym samym jej wytrzymałość.
Jakie drewno na plac zabaw?
Do tworzenia drewnianego wyposażenia placów zabaw stosuje się najczęściej drewno klejone warstwowo, co maksymalnie podnosi jego wytrzymałość. Każdy element drewniany, który ma być stosowany na zewnątrz musi być zaimpregnowany – najlepiej ciśnieniowo, dzięki czemu impregnat zabezpiecza nie tylko zewnętrze, ale również wewnętrzne struktury materiału. Elementy drewniane można też pomalować z zewnątrz – to dodatkowa warstwa zabezpieczająca surowiec przed bezpośrednim oddziaływaniem nań zmiennych warunków atmosferycznych (przede wszystkim promieniowania słonecznego i opadów). W celu podniesienia żywotności drewnianego placu zabaw – słupy nośne całej konstrukcji umieszcza się w stalowych kotwach, by ograniczyć styczność naturalnego surowca z gruntem.
Zalety i wady drewna
Drewno jest łatwo dostępnym i naturalnym materiałem budulcowym. Odpowiednio przygotowane i zabezpieczone – będzie bezpiecznie służyło przez minimum kilka lat. Jest to surowiec bardzo miły w odbiorze, ciepły i miękki. Ewentualne upadki i zderzenia z drewnianą konstrukcją, będą mniej bolesne niż „spotkania” z konstrukcją stalową. Drewniane place zabaw hołdują najczęściej prostocie i minimalizmowi – proste, nieudziwnione formy wprowadzają do zabawowej przestrzeni ład i harmonię, a grube słupy sprawiają, że konstrukcje wyglądają solidnie i okazale. Ponadto drewniane place zabaw są tańsze niż ich stalowe odpowiedniki.
Drewno wymaga przeprowadzania regularnych prac konserwatorskich, przy użyciu specjalistycznych środków, które pozwalają na przedłużenie żywotności drewnianego placu zabaw. Te zabiegi oraz użyte w ich trakcie specyfiki wiążą się oczywiście z wyższymi kosztami związanymi z utrzymaniem drewnianego placu zabaw.
Nowoczesna stal
Metalowe urządzenia na plac zabaw wciąż kojarzą nam się z nieestetycznymi konstrukcjami sprzed kilkudziesięciu lat. Skrzypiały i raczej straszyły, niż zachęcały do zabawy, choć z braku alternatyw – były oczywiście oblegane przez ówczesne dzieci. Współczesne metalowe place zabaw to ich całkowite przeciwieństwo! To wyrafinowane kształty nowoczesnych, doskonale zaprojektowanych budowli i urządzeń. Tego typu place zabaw świetnie wyglądają na awangardowych osiedlach mieszkaniowych, przy ultranowoczesnych biurowcach i centrach handlowych oraz w innowacyjnie zaprojektowanej przestrzeni miejskiej.
Odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji stalowych
Stal to jeden z najtrwalszych metali, który może być bezpiecznie stosowany w budowaniu mniejszych i większych konstrukcji zabawowych. Aby jednak stal mogła sprawdzić się w roli solidnej konstrukcji wyposażenia placów zabaw – musi być odpowiednio dobrana (ważna będzie zarówno średnica rur i profili, jak i grubość ich ścianek) oraz właściwie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
Podstawowym zabiegiem zabezpieczającym metal jest cynkowanie (najlepiej ogniowe!), które powinno objąć całe rury i profile, również ich wewnętrzną stronę. Ocynkowane elementy można dodatkowo poddać malowaniu proszkowemu. W ten sposób zabezpieczone konstrukcje stalowe mogą być bezpiecznie eksploatowane przez długie lata. Oczywiście niezbędne są regularne przeglądy konstrukcji oraz naprawa ewentualnych uszkodzeń mechanicznych – korozję danego elementu może bowiem zapoczątkować nawet niewielkie zadrapanie.
Zalety i wady metalowych placów zabaw
Stal jest bezdyskusyjnie bardziej wytrzymała niż nawet najlepiej zabezpieczone przed korodowanie drewno. Ten wyjątkowo trwały materiał pozwala na projektowanie dużych i bezpiecznych konstrukcji o rozmaitych kształtach. Ponadto utrzymanie metalowego placu zabaw i koszty związane z jego regularną konserwacją / naprawami będą niższe niż w przypadku placu zabaw, na którym większość elementów została wykonana z drewna. Metalowe konstrukcje nawiązują do modnego od kilku sezonów stylu industrialnego i minimalizmu, które z powodzeniem stosuje się w urządzaniu wnętrz, ale również w przestrzeni miejskiej.
Stal jest materiałem zimnym w odbiorze. Skonstruowanie placu zabaw ze stali, w którym większość elementów jest wykonana właśnie ze stali, wymaga nie tylko inżynierskiej precyzji, ale również wyczucia estetycznego – odpowiednio zaprojektowane dodatki z kolorowych tworzyw sztucznych „ocieplą” metalowy plac zabaw, sprawiając, że będzie on przyjaźniejszy dla oka. Metalowe place zabaw są z reguły droższe niż ich drewniane odpowiedniki.
Czas na decyzję!
Drewno i metal są materiałami najczęściej stosowanymi w tworzeniu placów zabaw. Zarówno drewno, jak i metal posiadają liczne zalety oraz kilka wad, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne wyposażenie placu zabaw. Doświadczony producent placów zabaw doradzi nam rozwiązanie optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i budżetu, którym dysponujemy, a także specyfiki terenu przeznaczonego pod budowę placu zabaw i grupy dzieci, które będą z niego korzystać.