BEZPIECZNA NAWIERZCHNIA NA PLACU ZABAW

Można zauważyć, że w ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele rozmaitych placów zabaw pod względem kolorystycznym i funkcjonalnym. Postęp w tej dziedzinie rozszerzył się diametralnie, czego efektem są obecne nowoczesne urządzenia przeznaczone do zabawy dla najmłodszych. Tak więc dzisiejsze place zabaw nie mogą równać się z tymi, powstałymi kilkanaście lat temu. Uwagę również zwracają tzw. bezpieczne nawierzchnie, które mają zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

RODZAJE NAWIERZCHNI

         Na rynku znajduje się kilka rodzajów bezpiecznej nawierzchni, które można dopasować do każdego placu zabaw, w zależności od miejsca i otoczenia tego obiektu, zachowania walorów estetycznych oraz wpasowania w krajobraz. Obecnie można wyróżnić nawierzchnie: żwirowe, wiórowe, piaskowe, trawiaste oraz najbardziej popularne nawierzchnie syntetyczne, które są zgodne z obowiązującą normą bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o tym, że rodzaj nawierzchni musi zostać dopasowany do wysokości urządzenia i wysokości upadku, a także strefy bezpieczeństwa jaką ma każde urządzenie zabawowe w swych wymogach.

BEZPIECZNA NAWIERZCHNIA – NIE TYLKO BEZPIECZNA

            Pomijając główną funkcje nawierzchni, poza zapewnieniem bezpieczeństwa, posiadają one również inne pozytywne aspekty. Jeśli chodzi o nawierzchnie syntetyczne, są one dostępne w szerokim zakresie kolorystycznym, który można łączyć na wiele sposobów, w zależności od wizji i pomysłowości projektanta, i dzięki temu wzbogacić  estetycznie wygląd placu zabaw. Dodatkowo dzięki temu, place zabaw stają się miejscami  bardziej radosnymi i przyjaznymi dla dzieci. Kolejnym ważnym atutem nawierzchni bezpiecznych jest to, że każdy rodzic może spokojnie wysłać dziecko na taki plac zabaw, bez większych obaw o jego zdrowie.

MATY PRZEROSTOWE

Na rynku dostępne są obecnie maty przerostowe, które poprzez swoje wykonanie pełnią funkcję nawierzchni bezpiecznej i jednocześnie pozwalają na przerost przez nią trawy tworzącą zieloną darń. Tego typu rozwiązania sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie plac zabaw musi pozostać naturalny i musi wkomponować się w otoczenie. Dodatkowo taką nawierzchnię uzyskać można za korzystną cenę.