Jak odnaleźć się na placu zabaw?

post-img

Bogaty, kolorowy i zachwycający - nowoczesny plac zabaw przyciąga nie tylko dzieci. Jest na nim wiele urządzeń, które mogą zadziwiać i szokować. Rodzice zadają sobie pytania: jak z tego korzystać? Dlatego przychodzimy z poradnikiem o nowoczesnych i tradycyjnych elementach placu zabaw dla dzieci.

Huśtawka - podczas zabawy na huśtawce dziecko ćwiczy równowagę i koordynację. Może bujać się samo, lub z pomocą rodzica. Trenuje skupianie się i koncentrację, doskonali również wzrokową kontrolę położenia ciała i orientację przestrzenną. Dziecko, które uczy się samodzielnego bujania na huśtawce, tradycyjnej rozwija mózg, opanowuje nowe sekwencje ruchowe i panowanie nad kończynami. Huśtawka wagowa i huśtawka wagowa na sprężynie pozwalają na zabawę dwóch osób, które współpracują i bawią się razem. Młodsze dzieci, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi, powinny bujać się na specjalnym siedzisku dla małych dzieci. Nowością są siedziska mama-dziecko, na których maluch może aktywnie bawić się razem z rodzicem.

Piaskownica - budowanie babek, przesypywanie piasku, dotykanie i podrzucanie. Zabawa w piaskownicy rozwija mózg, dziecko poznaje różne faktury i uczy się co nadaje się do jedzenia, a co nie. Dodatkowo spotkania z innymi dziećmi, wspólna zabawa, sprzeczki, uśmiechy rozwijają umiejętności społeczne najmłodszych. Uczą się one jak współpracować, ustępować i odczytywać emocje innych osób niż rodzina. Korzystając z tego elementu placu zabaw dzieci mogą zdobywać pierwszych przyjaciół, o których później będą mówić, że „znają się od piaskownicy”.

Linarium - niektórzy rodzice obawiają się zabawy ich dzieci na popularnym pająku. Niepotrzebnie, bo urządzenie jest dostosowane do użytku młodszych i starszych dzieci. Dodatkowo każdy element placu zabaw, na którym dzieci bawią się na wysokości ponad 1metra musi być ustawiony na nawierzchni bezpiecznej, która amortyzuje ewentualne upadki. Polecamy matę przerostową, która świetnie spełnia swoje zadania, będąc oprócz tego ekologiczną i estetyczną. Linarium przynosi dzieciom mnóstwo frajdy, mogą one poczuć się jakby robiło coś ekstremalnego i przełamują lęk. Najmłodsi ćwiczą równowagę, strategiczne myślenie i kontrolę ruchu.

Bujak - zwany też sprężynowcem, czy kiwakiem, daje dzieciom dużo frajdy z zabawy na nim. Dzieci lubią ruch bujania i zwierzęcy design tych urządzeń. Maluchy muszą szybko reagować, wkładać w zabawę siłę w odpowiednim momencie i z odpowiednią mocą. Bujaki pomagają dzieciom rozwijać wiele partii mięśni, wzmacniać równowagę i koordynację ruchową. Dodatkowo istnieją bujaki dwuosobowe, na których bawi się równocześnie dwójka dzieci. Muszą one współpracować i dzięki temu rozwijać umiejętności społeczne.

Zjeżdżalnia - to tradycyjny element placu zabaw, który przynosi dzieciom mnóstwo radości. Dziecko używając ślizgu zmienia wysokość, poprawia więc swoją równowagę, uczy zachowania w nowym ułożeniu ciała, balansu i poprawnego lądowania. Nowoczesne ślizgi z materiałów sztucznych nie nagrzewają się i nie parzą. Dzieci bawiąc się wspólnie na ślizgu rozwijają swoje umiejętności społeczne. Zjeżdżalnie i zabawa z innymi dziećmi mogą pomóc dzieciom nieśmiałym i zamkniętym w sobie.

Domki - wykonane są z drewna i przyjaznych materiałów syntetycznych, które nie nagrzewają się w słońcu. Dzieci mogą w nich schronić się przed deszczem i bawić w bezpiecznej przestrzeni. Najmłodsi tworzą nowe sytuacje i wymyślają zabawy, w których używają domku zabawowego. Rodzice mogą w nich aktywnie uczestniczyć i kierować zabawą.